Кой ще плаща за газ в рубли? (30 април)

Някои от най-големите европейски енергийни компании се готвят да използват новата система за плащане за руски газ, поискана от Кремъл, която според критиците ще подкопае санкциите на ЕС, ще застраши единството на блока и ще достави милиарди пари в брой на руската икономика. Газови дистрибутори от Германия, Австрия, Унгария и Словакия планират да открият сметки в рубли в Газпромбанк в Швейцария, за да задоволят руско изискване за плащания, пише FT.
Групите включват два от най-големите вносители на руски газ: базираната в Дюселдорф Uniper и базираната във Виена OMV, твърди FT, но тези предположения не срещат подкрепа.
Към 30.4. тази информация е частично вярна. Унгарското правителство наистина декларира, че е ще се съобрази с руските искания за разплащане в рубли. Словакия обяви, че е склонна да има разплащане в рубли, но не е направила крачка в тази посока.
OMV заявила пред FT, че е анализирала искането на Газпром относно методите на плащане в светлината на санкциите на ЕС и работи върху решение, отговарящо на санкциите. Пред Блумбърг обаче OMV опроверга, че вече е открила сметки в рубли в Газпромбанк.
Тийна Туомела, главен финансов директор на Uniper, казва пред FT в четвъртък, 28.4: „Считаме, че изменението на процеса на плащане е в съответствие със закона за санкциите и затова плащанията са възможни. Германският заместник-канцлер и министър на икономиката Роберт Хабек каза в сряда, че руският платежен механизъм е „пътят, който ЕС маркира за нас“.
Тази информация обаче бе категорично опровергана в неделя – 30.4, когато германският финансов министър Кристиан Линднер написа в Twitter: „Искам да се обърна към Путин и да заявя ясно: няма да позволим да бъдем изнудвани! Няма да плащаме за руски газ в рубли.“
Преговорите между европейските купувачи и Газпром, руският държавен доставчик на газ, се засилиха с наближаването на крайните срокове за плащане, продължава обаче Блумбърг.
Италианската Eni, друг от големите клиенти на Газпром, все още не е взела решение. Подкрепената от Рим компания има време до края на май, когато предстои следващото й плащане за руските доставки, да направи окончателно обаждане, казаха италиански представители. Италианските служители заявиха, че насоките на еврокомисията за схемата за плащане на Газпром са двусмислени и не дават яснота на държавите-членки. „Ще плащаме за доставения газ според договорните условия и международните санкции. Според договора плащането е в евро, сметка в рубли не сме откривали“, заяви финансовият директор Франческо Гатеи.
Подготовката показва въздействието на руските усилия да се оспори способността на ЕС да поддържа единен фронт срещу Москва.
Руският президент Владимир Путин издаде указ в края на март, според който купувачите на газ от така наречените неприятелски страни – включително целия ЕС – трябва да открият банкови сметки в чуждестранна валута и рубли в Газпромбанк, базираното в Швейцария финансово търговско подразделение на Газпром, за да плащат доставките си. Мярката се разглежда като начин за неутрализиране на санкциите на ЕС срещу руската централна банка заради нахлуването на Москва в Украйна.
Вносителите на газ в Полша и България отказаха да се присъединят към схемата на Кремъл и Газпром спря доставките в сряда.
Брюксел се опитва да се противопостави на исканията на Москва: комисията издаде официални технически насоки, в които призна, че финансовият инженеринг, разработен от Кремъл, може да бъде „съответстващ на санкциите“ при определени условия.
Съгласно новия руски механизъм европейските компании ще продължат да плащат на Газпромбанк за вноса си в евро, като гарантират, че не нарушават режима на санкции. Руската банка, която не е под санкциите на ЕС, след това, по тяхно искане, ще конвертира деноминираните в евро депозити в рубли във втора сметка, открита на тяхно име, за последващо плащане към Русия.
Съветниците на комисията стигнаха до заключението, че всеки ход на ЕС за налагане на санкции срещу Газпромбанк – което би било най-бързият начин за затваряне на вратичката – може да застраши целия съществуващ механизъм за плащане за руски газ, което ще доведе до катастрофално спиране на доставките към блока.
Освен Полша и България, които са вече със спрени доставки, отказ да получават руски газ направиха и трите прибалтийски страни. Финландия също съобщи, че няма да плаща в рубли. В началото на седмицата австрийският канцлер Нехамер опроверга фалшива новина на ТАСС, че Австрия ще спре да купува газа с евро. Дания, която смята да се откаже от природния газ изобщо до 2030 г., съобщи, че сега ще увеличи добива от Северно море, за да помогне на страните, които изключват руския природен газ от доставките. Чешкият министър-председател Петр Фиала увери вчера по време на посещението си във Варшава, че Прага ще откаже да плаща за руския газ с рубли, съобщи АП. В началото на април Словакия съобщи, че е склонна да плаща в рубли, защото зависи изцяло от руския газ. Но потвърждение на тази позиция засега няма.