Боровец-4 между екшъна и сеансите на Дайнов

0

Четвъртата високопланинска сбирка на СДС-актива доказа, че идеята за мероприятието е чудесна, но в този си вид е неефективна. Семинарите в хотел „Самоков“ бяха създадени, за да очертават краткосрочната политика на управляващите, но завършилият Боровец не очерта нищо. Той по-скоро акцентира на миналото – войната срещу Белград, и по-малко на бъдещето. А трябваше да се преформулират информационните и комуникационни модели, които сините използват, за да лансират политиката си. Така поне убеждаваха посветени в делата на синята политическа академия.
Залата, в която заседаваха семинаристите, не успя да роди по-голяма новина от тази, която роди хотелският кулоар – един министър, трима депутати и експертката в правосъдното министерство Веселина Ламбринова бяха обрани, докато спят.
Високата оценка, която премиерът Костов даде на мероприятието „Боровец 4“: „това е уникален семинар“, бе посрещната с хладно недоверие от журналистите. „Да, ще кажете, че ви пързалям, но наистина тук се раждат полезни неща“, обясни Костов. В същото време той призна: „Не че не е имало пак отегчени хора с джапанки и хавлии, но те може пък всичко да са си знаели“.
Четвъртият Боровец трябваше, но не реализира 2 нови идеи – да стане международен и да завърши с някакви общоприети изводи. Общите неща бяха докладите, които досега се готвеха от отделни експерти и политици, а сега бяха съчинявани от групи, с участието и на депутати. По време на първите 3 семинара народните избраници се чувстваха гости, а сега някои от тях бяха посветени в документите.
„Организираният от Политическата академия за Централна и Югоизточна Европа семинар има своето ноу-хау и ние трябва да използваме това“, заяви Костов, подчертавайки новата директива – „Боровец-5“ да мине с чуждестранно участие.
10-те хиляди долара, отпуснати от Републиканския институт в САЩ и Уестминстърската фондация на Тачър, обаче бяха оползотворени.

Хитът на Боровец бе наглият обир на депутати

Всички известни бандити в района на Самоков бяха задържани от местната полиция, след като призори няколко семинаристи изпищяха, че са ограбени. 4-5 от тях не успели да докажат алиби за часа на обира и останаха в ареста, обясни шефът на полицията ген. Васил Василев. После ги пуснаха.
Обирът станал към 6 ч. заранта в събота. Крадците влезли необезпокоявани в хотел „Самоков“ и свили 2 пистолета от охраната, която кротко спяла край поста. „Е, какво, преди пишехте за полицаи със снайпери, с кучета, сега ще пишете за полицаи…“, размишляваше по-късно премиерът Костов. После бандитите минали през 3, 4 и 7 етаж. На 7-мия пострадал здравният министър Бояджиев, който остана без мобилен телефон и без портфейл с дойче марки. На 4-тия влезли в стаята на депутатките Кети Граматикова и Маргарита Петрова и взели масивна златна гривна, колие, златен пръстен, кръстче, ланци и левове. С мобифон, златен пръстен и марков часовник се раздели депутатът Димитър Игнатов, шеф на Лекарския съюз. „Вие сте абсолютни боклуци, защото играете с бандитите“, обясни Игнатов на висок глас на шефката на хотел „Самоков“ Светла Атанасова, след което взе дъщеря си и преждевременно напусна Боровец.
Всички обрани спели по време на кражбите в стаите си. Към 6.30 Соня Бръзицова, парламентарна секретарка на правосъдното министерство, се събудила от подозрителен шум и с ужас видяла мъж в костюм, който си тръгва от стаята й с чанта. Бръзицова го попитала какво прави, той й отвърнал да внимава друг път, защото вратата на стаята била отворена и можело да влязат крадци. След което оставил чантата и си отишъл. 4 часа по-късно, след като разбрала, че има ограбени в хотела, Бръзицова се обадила на полицията. Дали й да види снимки на всички служители на хотела, но тя не разпознала крадеца.
За пръв път семинарът на Боровец започна с минимални мерки за сигурност. Охраната на хотела бе дадена само на РДВР-София. Служителите на НСО пазеха само 2 стаи на 8-ия етаж – на Костов и Соколов. Преди обира достъпът до хотела бе напълно свободен. Липсваха полицаи дори на входа, нямаше скенер, който да сигнализира за внесено оръжие.
Шефът на полицията ген. Василев пристигна спешно в Боровец и даде 24-часов срок на СДВР да изясни случая. Въпреки че всички го очакваха, министър Бонев не се появи.
Премиерът Костов заяви, че „подобни работи се случват“ и заподозря, че обирите са били планирани. Костов избягна по-обстоен коментар за наглия обир, станал ден след като премиерът каза за пореден път в парламента как опашката на бандитизма е откъсната.
Моментално в Боровец се понесе първата версия за обирите – извършени са от недоволни от властта, бутнала преди половин година няколко от незаконно построените дървени къщички в комплекса.
Една от новините, които семинаристите успяха да родят, е, че управленската

програма „България 2001“ трябва да бъде редактирана

Тя трябва да се допълни с Програмна декларация, която „да очертае нови цели и хоризонти“, обясни на семинаристите Евгений Дайнов. Подобно доуточняване трябва да се развива заедно със системна работа по Националния план за развитие и Плана за регионално развитие, предложи той.
Премиерът Костов се съгласи с необходимостта от редакция на управленската програма, но внесе нов акцент в идеята – програмата ще се коригира в началото на 2000 г. и то във връзка с евентуалния диалог за членство в Евросъюза.
Всъщност евентуалният старт на преговорите за членство в ЕС в края на тази година, бе един от малкото хитове на семинара. Пръв го лансира Димитър Абаджиев, секретар по международната дейност на СДС, позовавайки се на изказване на външната министърка Надежда Михайлова. Според него имаме големи шансове да ги започнем и, ако това се случи, щяло да повиши инвеститорския интерес към България. Според експерти стартът на преговорите не е невъзможен, но ефектът е повече психологически, отколкото икономически. Вярно, че няма краен срок за финала им и те могат да се проточат с години. Но пък всяка година ще ни „теглят“ по един международен мониторинг и така косвено ще помогнат на реформата.
Евгений Дайнов,

гвоздеят на всеки син семинар

в Боровец, и този път не разочарова участниците, съчинявайки доклад със свежи изводи и препоръки:

– каре –

– „В началния период (на войната в Югославия) рационалността се оказа заключена в тънък просветен слой, а грамадната част от обществото потъна в балкански рефлекси.“
– „Обществото (сега) продължава да е плашливо.“
– „Сегашната степен на обществена непросветеност е политически опасна. Обществото бе оставено да се ориентира самостоятелно.“ (което явно е нещо много лошо в очите на Дайнов).
– „Кризата разкри ограниченията на групата хора, идентифицирани от медиите като „интелектуалци“.
– „Медиите започнаха да играят роля на обществена опозиция“.
– „Трябва да се лансира посланието, че кризата няма да пречи нито на развитието, нито на местните избори“.

––-

Дайнов похвали правителството, че е преформулирало обществения дебат до тезата „НАТО или Милошевич“ и че е успяло да пренасочи обществените симпатии от Сърбия към Македония. Според него основният проблем пред СДС вече е как да се възстанови готовността за гласуване у разколебаните – над 1/2 от българите.
И Евгений Бакърджиев призна, че кризата в Косово ще има негативен ефект върху изборите за СДС. Проблем било още, че сините нямат особено успешен опит в провеждането на местни избори. Заради това формулата за тях ще бъде твърде обща, та да може да побира всякакъв род импровизации. „ОДС плюс“, е новото синьо разковниче, което трябва да формира коалиции и подкрепа през октомври. Според Иван Костов и на тези местни избори вотът ще е партиен. Все пак той бил притеснен от големия брой нежелаещи да гласуват и заяви: „Чувстваме се като студенти пред изпит“.
Семинаристите дълго размишляваха как страната ще се включи в следвоенното възстановяване на Косово и Сърбия. Някои, като оптимиста Муравей Радев, лансираха идеята, че възстановяването на пораженията трябва да се командва от център, който да е в София. Никой не успя да покаже обаче какъв коз имаме ние, че да бъдем предпочетени пред други страни за възстановяването на разрушената Югославия. Александър Божков, заяви, че България не разполага с готови проекти за участие в реконструкцията на Югославия. После политици и социолози заговориха, че едва ли ще сме водеща сила в процеса, по-скоро ще сме едни от многото. Накрая всички единодушно стигнаха до познатия извод, че във възстановяването на Косово може да се включим, но за Сърбия трябва да чакаме падането Милошевич.
Политици и експерти изразиха и още една тревога, свързана с края на войната – че

на Балканите може отново да се появят сфери на влияние

Сърбия отново да е сателит на Русия, а Косово – под влиянието на САЩ. „Това би било поредната балканска драма с много въпросителни“, каза политолог.
Всички балкански страни трябва да въведат валутен борд, като местните валути трябва да са вързани с еврото, поиска единственият чуждестранен гост на семинара – Даниел Грос от Центъра за европейски и политически изследвания. Шефът на борсата Георги Прохаски моментално каза, че е „за“. Идеята предизвика бурен интерес до мига, в който Костов каза: „Сурогат като въвеждането на еврото не ни е необходим. Нашата цел е присъединяване към Европейския финансов съюз, но това не е в дневния ни ред“.
Интерес на семинара предизвика столичният кмет Софиянски, който се застоя един час в хотела, като половината от времето прекара в ресторанта с Иван Костов. Софиянски заяви пред журналисти, че СДС е допуснало „груба политическа грешка“, като не е включило в предварителните избори кандидатите за общински съветници. Другата политическа грешка според Софиянски е запазеният брой на общинските съветници. „Това е твърде много и твърде скъпо“, каза той.
Медиите следяха с повишено внимание стъпките на други двама души, които нямаха нищо общо със семинара – Елена Костова и по-голямата й дъщеря – Яна. Двете се разходиха из комплекса и близките баири, след което търпеливо изчакаха главата на семейството да свърши с политическите си ангажименти.

„Леката част“ на Боровец

4-тият семинар на сините доказа, че е здрава сплав от мъдри политически мисли и от силно разпускане в нощния бар на хотел „Самоков“. Депутати, министри, експерти и журналисти лудуваха до 4.30 ч. в дискотеката. Единствената забрана, която организаторите въведоха, е да не се влиза в нощния бар с оръжие и фотоапарат. Имаше и една подзабрана – да не се пуска чалга до 2 часа. След това имаше и чалга, и „Продиджи“, и кавъри на турския хит-певец Таркан, и руски песни, и поне 5 македонски хора. Върхът на дансинга отново бе военния зам.-министър Здравко Зафиров, който с невероятни шпагати събра очите на публиката. Александър Божков също бе във форма. Елитът кършеше снага по дънки и спортни фланелки, двама-трима се появиха в нощния бар с анцунг, един – с екип на „Барселона“. Костюмирани нямаше.
В нощния бар кротко пиеше минерална вода шефът на „Промяна“ Димитър Диманов, който преди месец бе обявен от Евгений Бакърджиев за враг на СДС. Бакърджиев отсъстваше от веселото мероприятие. Министрите, които уважиха купона, бяха Муравей Радев, Вилхелм Краус, Александров Божков и Петър Бояджиев.
По-голямата част от синия актив стоически издържа до разсъмване, после някои се прибраха в хотелските стаи. За да бъдат обрани.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *