29/05/2025

Правителството на БоДжо се разпада

0
2022-04-10 00.42.55

Президентът Зеленски разходи Борис Джонсън из Киев /9.4.2022/

35 сътрудници в правителството на Борис Джонсън подадоха оставки за по-малко от 24 часа, предаде Sky News.

Министрите Риши Сунак и Саджид Джавид напуснаха кабинета на Борис Джонсън след поредния партиен скандал – разследването за сексуално посегателство срещу бившия заместник-главен секретар Крис Пинчър, който подаде оставка преди седмица.

Министрите Сунак и Джавид подадоха оставки

Финансовият министър Сунак заяви, че обществеността очаква „правителството да се управлява правилно, компетентно и сериозно“. Сунак ще бъде заместен от Надим Захави, който беше министър на образованието. Захави обаче моментално се присъедини към група министри, които тази вечер ще убеждават БоДжо да подаде оставка, защото в противен случай министрите му масово ще напуснат кабинета.

Министърът на здравеопазването Джавид информира министър-председателя, че „вече не може с чиста съвест да продължи да служи в това правителство„.

Джонсън е подложен на натиск във връзка с това какво е знаел за жалбите срещу Пинчър, когато го е назначил по-рано тази година на висок държавен пост- и какво е казал след това.

Британските вестници рисуват в броеве си в сряда мрачна картина за премиера Борис Джонсън, който се сблъсква с най-голямата криза на мандата си, описва ситуацията „Дарик“.

Играта приключи„, пише в. „Таймс“ и изтъква, че „е погрешно“, че Джонсън все още е вкопчен във властта, тъй като той „изгуби доверието на партията си и на страната“.

„Немислимо е Джонсън, който не успя да си гарантира подкрепата на 148 депутати при вота на недоверие миналия месец, да възстанови авторитета си, за да бъде лидерът, от когото страната се нуждае в условията на остра национална криза“, отбелязва „Таймс“.

Бившият министър на здравеопазването Джереми Хънт и министърът на отбраната Бен Уолъс са спрягани за възможни приемници на Джонсън, пише в статия в „Таймс“ журналистът Иън Мартин.

Борис Джонсън трябва да подаде оставка, защото иначе рискува „да повлече със себе си партията и правителството“, пише за „Дейли телеграф“ бившият министър по въпросите на Брекзит Дейвид Фрост.

„Останалите министри в правителство трябва сега да се замислят дали наистина са удовлетворени от посоката, в която се върви понастоящем“, призовава Фрост.

Журналистът от „Дейли мейл“ Стивън Глоувър изразява възхищението си от Джонсън и го описва като „изключителен политик, който превъзхожда почти всички останали членове на правителството“. Джонсън ще бъде почитан за това, че реализира Брекзит, изтъква Глоувър. „Въпреки всичко, което се случи, и въпреки постиженията си обаче Джонсън изглежда е обречен като премиер“, заключава журналистът.

Единственият въпрос, който остава без отговор, е по какъв начин и кога точно ще си тръгне Джонсън от премиерския пост, пише за в. „Гардиън“ журналистката Поли Тойнби.

„Малцина са тези, които очакват той да се яви на следващите избори„, изтъква Тойнби. 

Заместник главният отговорник по партийната дисциплина на консерваторите Крис Пинчър напусна поста на 1 юли заради напиване. Пинчър опипал двама мъже, докато бил под въздействието на алкохола. Крис Пинчър подаде оставка в писмо до Джонсън, а веднага след това бяха отправени призиви към премиера да го изключи от Консервативната партия. „Пих твърде много“ в сряда вечерта, заяви Пинчър в писмото. „Поставих в неловко положение себе си и други хора, а това е последното нещо, което искам, затова поднасям своите извинения на Вас и на засегнатите“, каза той.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *